Levels 1, 2, and 3:
The total cost for the entire year (2 semesters) is $473 ($31.53/class session X 15 classes) per student. As a “thank you” for registering before the busy summer months, I give a $35 discount for registering before June 1, which reduces the total to $438 ($29.20/class).
All materials needed for class, except for novels which may be borrowed from the library or bought by the parent, are included in the total cost.
Payments are made according to the following schedule:
- Registration: $181 ($146 if registration completed before June 1)
- 2nd payment: $146
Local parents: due at the August Parents’ Meeting held shortly before the first class
Online parents: Due by August 1st so I can mail your student’s materials, which will be needed for the online Parents’ Meeting. - 3rd payment: $146 due by the first October class
No further payments will be required for the rest of the year.
Level 2 Assessment for students from other IEW classes
Rising 11th grade and 12th grade students with well-established IEW skills from a different class may be eligible to be assessed for Level 2. The assessment fee is paid in advance of the assessment and will be applied as the Registration fee if and when the student registers for Writing to Learn classes. The cost of assessment is:
- $146 for assessment completed before June 1st
- $181 for assessment completed June 1st or later
PLEASE NOTE: I only offer the assessment to students who meet the grade and IEW skills criteria for Level 2. I do not offer general writing assessments for students who do not meet the criteria for my Level 2 class.
PREP-1
The total cost for the entire year (2 semesters) is $523 ($34.87/class session X 15 classes) per student. This price includes the $50 IEW Poetry materials. As a “thank you” for registering before the busy summer months, I give a $35 discount for registering before June 1, which reduces the total to $488 ($32.53/class).
All materials needed for class, except for read-aloud books, which may be borrowed from the library or bought by the parent, are included in the total cost. The 2nd payment must be made in order to receive the handbook and poetry materials.
Payments are made according to the following schedule:
- Payment #1: $231 at registration ($196 if registration completed before June 1)
- Payment #2: $146 due by mail or PayPal by August 1st so I can send the students their writing handbooks and materials, which will be needed for the Online Parents’ Meeting.
- Payment #3: $146 at the first October class
No further payments will be required for the rest of the year.
Payment Information
Payments can be made by check or by PayPal. PayPal service charge will be added to PayPal payments.
All fees are non-refundable, so please DO NOT make payments #2 and #3 ahead of time.
Shipping costs for overseas students’ materials will be added to Payment 2.
About the Cost
Writing is not only an academic subject but also an art similar to music. I determine my class prices based on local prices for music lessons, taking into account the amount of time I spend in class and outside of class, evaluating homework papers, creating materials, and communicating with and helping parents and students. For examples of the cost of music lessons in Augusta, please visit Turner’s Keyboards, Portman’s Music Academy, and The Musical Express. Private music lessons in the Augusta area are approximately $25-$31/half hour.
While my writing classes are group lessons, they are 1.5 hour sessions, with a unit cost of $10.51/half hour (or $9.73/half hour with the discount). I spend an average of 1/2 hour on each individual student’s homework after each class, evaluating (grading) the work turned in, which is roughly equivalent to the time a piano teacher spends teaching a private lesson. My students also benefit from the hours I spend outside of class and grading, creating new materials (see here and here) throughout the year as I see the need.
Furthermore, unlike music lessons, which always require students to purchase music throughout the year in addition to the cost of lessons, I provide my students with all the materials they need, including my custom textbooks created specifically for each class, as a part of the total cost.
In summary, when compared to the cost of music lessons, writing class is a great value!